Ovu biljku krase razna imena – virak, gospin plašt, zečja šapa, lavlja noga i rosnica ali najpoznatija je po imenu vrkuta, lat. Alchemilla vulgaris.
Ime Alchemilla dolazi od arapske riječi “alkemelych” (hrv. alkemičar), a dobila ga je od starih pisaca zbog svojih velikih iscjeljujućih moći.
Davni narodi vjerovali su da je ova biljka najljekovitija ako se ubere noću kad je Mjesec u posljednjoj četvrti. Vrkuta sadrži flavonoide, organske kiseline, tanine, fitosterine, salicilnu kiselinu, eterično ulje i istinsko obilje vitamina C.
Zahvaljujući mnoštvu tanina ima gorak okus ali i moćno antiupalno i antibakterijsko djelovanje. Najveću slavu vrkuta je stekla kao sredstvo protiv ženskih bolesti jer ona je jedna od najučinkovitijih biljaka za ovu vrstu tegoba.
Vrkuta:
Najbolji izbor za liječenje ženskih tegoba. Čak je i poznati švicarski travar Johann Künzle tvrdio da se 30 posto ginekoloških operacija može izbjeći korištenjem čaja od vrkute.
Idealna biljka za trudnice:
Jedan od težih problema koji muče žene jest nemogućnost začeća. Vrkuta je najbolji biljni izbor za liječenje neplodnosti. Ona djeluje kao odličan regulator hormona, potiče rast progesterona te dovodi do urednije menstruacije, što je vrlo bitno kod pokušaja začeća.
Uz to, učinkovito skida kilograme i pomaže kod policističnih jajnika. Vrkuta može pomoći i kod slabe maternice te zaštititi trudnicu od spontanog pobačaja jačanjem maternice.
Svaka bi rodilja trebala piti čaj od vrkute 8 do 10 dana nakon poroda. Preporučujemo je kod povreda nakon poroda, za oporavak od teškog poroda i kod omlitavljenog trbuha.
Pomaže kod PMS i menopauze:
Uza spomenute blagodati za žensko zdravlje, vrkuta djeluje i protiv mioma, cista i endometrioze, olakšava menstrualne tegobe, regulira menstrualni ciklus te ublažuje simptome menopauze.
Koristi kod bolnih i obilnih menstruacija jer sadrži tanine i adstringente koji normaliziraju krvarenje.
U slučajevima u kojima se menstruacija kod mladih djevojaka unatoč lijekovima ne pojavi, vrkuta i stolisnik pomiješani u jednakim dijelovima sve dovode u red. Kada se vrkuta kombinira s rusomačom, dobiva se lijek protiv svih ženskih bolesti.
Kupka, vaginalno ispiranje i tamponi sa vrkutom djelotvorni su kod gljivica, bakterijskog vaginitisa i drugih infekcija. Tampone natopite tinkturom vrkute i koristite poput vaginaleta.
Uništava bakterije i viruse:
Najnovija znanstvena istraživanja pokazuju da vrkuta sprječava rast mnogih vrsta bakterija uključujući stafilokok – bakteriju koja je postala otporna na mnoge antibiotike. Smatra se da vrkuta ima i antivirusna svojstva.
Znamo i da snažno obnavlja i tonizira maternicu te da pomaže kod zacjeljenja rana, zaključujemo da je izvanredno sredstvo protiv oboljenja kojima je uzrok humani papiloma virus (HPV). U tom slučaju vrkutu kombinirajte s konopljikom, ali prethodno se konzultirajte s fitoterapeutom jer konopljika snažno djeluje na hormone.
Vrkuta također pomaže kod:
-krvarenja
-uboda insekata
-mučnine i povraćanja
-ekcema i dermatitisa
-upale grla
-blagih proljeva, osobito u male djece
-gihta i reume
-hemoroida
-čira na želucu
Pripravci od vrkute:
Čaj:
Jednu čajnu žličicu vrkute prelijte šoljicom vrele vode i ostavite da odstoji pet do deset minuta. Pijte uvijek u gutljajima po dvije šoljice na dan.
U jednakim dijelovima pomiješajte vrkutu i stolisnik. Tri velike žlice mješavine preliti s jednom litrom vrele vode i nakon 20 minuta procijedite. Čaj pijte topao.
Kupka:
200g suhe ili svježe vrkute prokuhajte u tri litre vode i izlijte u kadu sa pripremljenom vodom. U vodi se zadržite od10min do 20min i pođite na počinak.
Napomena:
Osobe koje imaju probleme sa želucem, jetrom ili žuči trebaju uzimati vrkutu u manjim količinama
Berba vrkute:
Vrkuta je rasprostranjena po cijelom Balkanu, a najbolje uspijeva na većim nadmorskim visinama. Biljka je visoka od 10cm do 40cm i cvate od svibnja do kolovoza. Cvjetići su joj skromni, žutozeleni ili zeleni. Berite vrkutu u doba cvjetanja, dok je najljekovitija i sušite je u hladu.