FITNES TRENER OTKRIO ŠTA NIKAD NE JEDE, ČAK NI DA MU PLATE: Mi se u tome “davimo” a ne znamo koliko je ODVRATNO

Naime, ukoliko želite da živite zdravije, da vaš organizam funkcioniše bolje, te da preventivno djelujete na različita oboljenja, balansirana ishrana vam onda mora biti na vrhu prioriteta.

– Kao što birate gorivo koje sipate u auto, tako brinite o tome šta “sipate” u svoje tijelo i neće biti problema, poručuje Marko Stojanović, fitnes trener koji je pomogao mnogima da prvestveno poprave zdravlje, a onda i da smanje kilograme i dovedu tijelo u ravnotežu.

Marko je primjetio da mnogi njegovi klijenti imaju problema sa pretežno istom hranom, zato je izdvojio četiri najnezdravije namirnice koje imaju minimalni nivo dobrih materija, a mogu da naprave veliku štetu vašem organizmu.

Na prvo mjesto je stavio mesne prerađevine.

Ovi proizvodi imaju malu nutritivnu vrijednost, a prepuni su nezdravih sastojaka, poput holesterola, soli i masnoća.

Ovakve prerađevine su bogate i konzervansima, koji podižu rizik od srčanih i kancerogenih obolenja.

Marko kaže: – Nalaze se na prvom mjestu zato što se tu koriste neupotrbljivi dijelovi koljiva – trpaju se razni otpaci i uši, jezici, mozgovi i šta sve ne, ne dao bog nikom. Znači to su viršle, salame, paštete i ostale slične mesne prerađevine, kaže i dodaje:

– Dodaju se i razni emulgatori, pojačivači ukusa, aditivi – otrovi da bi to što duže trajalo, da bi se ukus pojačao i svježina zadržala.

Margarin

Većina margarina koje možemo naći na našem tržištu su prepuni zasićenih i trans masti, koje povećavaju rizik od srčanih obolenja.

Mnogo bolja opcija je da margarin zamijenite pravim puterom, ali u nešto manjoj količini.

– Negdje sam pročitao da se proces proizvodnje margarina razlikuje od procesa pravljenja plastične flaše po samo jednom sastojku od plastične flaše. Radi se hidrogenizacija biljnih ulja, sojinog, suncokretovog i slično da bi margarin izgledao tako kako izgleda i imao takvu strukturu. Ovaj proces znači ubacivanje vodonika pod velikim pritiskom.

Gazirana pića

Sadrže ogromnu količinu kalorija, šećera i vještačkih sastojaka te nemaju hranjivu vrijednost. Jedno gazirano piće sadrži oko deset kesica šećera (u jednoj kesici je oko 7 grama šećera). Prema istraživanjima, najpopularnija dijetalna i “regularna” gazirana pića imaju isti uticaj na zubnu gleđ kao i akumulatorska kiselina, što dovodi do povećanja osetljivosti zuba i pojave karijesa uprkos dobroj oralnoj higijeni.

Gazirana pića tamne boje sadrže hemikaliju poznatu pod nazivom 4-metilimidazol (4-MEI), nusprodukt hemijske prerade, koji se koristi kako bi se stvorila vještačka boja koja ovim pićima daje boju. Istraživanja povezuju 4-MEI sa rakom. Pored toga, mnogobrojna istraživanja gazirana pića povezuju sa gojaznošću.

Pomfrit

Prženi krompirići, poznatiji kao pomfrit, spadaju u hranu koja se rado i često jede na svim kontinentima, dok u pojedinim državama ovo gotovo jelo ima kultni status.

Pomfrit je jedna od onih namirnica na čiju kalorijsku vrijednost drastično utiče način pripreme. Najzdraviji način pripreme pomfrita kod kuće je pečenje, bez dodatnih masti. Pečeni, neposoljeni pomfrit iz rerne ujedno ima i najmanje kalorija – 100gr ima 158 kalorija.

Pomfrit od svježeg krompira, pripremljen kod kuće, sadrži manje kalorija od gore navedenog.

Na taj način pripremljen pomfrit ima kalorijsku vrijednost bližu vrijednosti običnog pečenog krompira, koja iznosi samo 93 kalorije.

S druge strane, pomfrit pržen u ulju i posoljen, koji se obično priprema u restoranima, ima čak 324 kalorije na količinu od 100 g namirnice.

– Najgori je onaj iz američkog najpopularnijeg lanca brze hrane. Jeste li se ikada pitali kako je tako duguljast, pa on se modifikuje. Koriste se razni lakovi da bi on izgledao tako, da bi zadržao svježinu i pojačao ukus.

Author: urednik